Najbolji i najgori sportovi za zglobove

Zglobovi su namijenjeni kretanju, a redovito kretanje uvjet je za zdrave zglobove. Međutim, ne smijemo ih preopteretiti. Neaktivnost ali i preopterećenje organizma nisu najbolji izbor za njih. Koljena, gležnjevi i kukovi najviše su opterećeni tijekom bavljenja sportom. Sportovi koji uključuju udarce, trzaje, skokove i nagle promjene položaja nisu prikladni za osobe koji imaju problem sa zglobovima.

1. Biciklizam

Prednost biciklizma je u tome što zglobovi nisu opterećeni tjelesnom težinom. Za zglob kuka biciklizam je jedan od najprijateljskijih sportova, posebno za osobe s prekomjernom tjelesnom težinom. Suprotno tome, torakalna kralježnica, lumbalna regija i zglobovi ruku preopterećeni su tijekom vožnje biciklom. Biciklizam je također prikladan sport za one koji imaju artrozu ili druge degenerativne bolesti zglobova ako umjereno obavljaju aktivnost.

2. Plivanje

Plivanje je jedna od primjerenih sportskih aktivnosti jer ne opterećuje mišićno-koštani sustav. Tijelo koristi velike mišićne skupine i tako rasterećuje zglobove. Uz dovoljan intenzitet trošimo puno energije te je pogodno i za mršavljenje. Prednost je u tome da se osobe s višom razinom pretilosti također mogu baviti plivanjem.

3. Hodanje i nordijsko hodanje

Hodanje, kao i sve popularnije nordijsko hodanje, vrlo prirodno opterećuje zglobove, savršeno razvija mišiće i kardiovaskularni sustav. Možete hodati bilo kada i bilo gdje. Za šetnju je dobro koristiti šumske staze i mekani prirodni teren koji štiti zglobove. Nordijsko hodanje je aktivno hodanje u pravilnom ritmu, gdje koristimo posebne štapove koji angažiraju ruke i noge, pomažu u stabilnosti i rasterećuju zglobova. Nordijsko hodanje posebno je nježno prema zglobovima i ligamentima donjih ekstremiteta.

4. Joga i pilates

Jogu i pilates možete vježbati u bilo kojoj dobi. Obje metode temelje se na nježnom i glatkom istezanju i jačanju. Joga i pilates povećavaju fleksibilnost tijela i zglobova, jačaju mišiće cijelog tijela, uključujući i leđa, koje je većina ljudi oslabila zbog sjedilačkog načina života. Također pomažu u razvoju najdubljih skrivenih mišićnih skupina koje su često zanemarene u drugim sportovima. Poboljšavaju disanje i podržavaju pravilno držanje tijela. Redovito vježbanje joge i pilatesa pomaže u borbi protiv bolova u zglobovima, što se pokazalo učinkovitim čak i nakon ozljeda s oslabljenim mišićnim skupinama.

5. Trčanje

Trčanje može pomoći zglobovima ako se izvodi ispravno i mudro, a trkač nema prekomjernu težinu. Zglobovi koljena moraju se nositi sa silama koje odgovaraju dva do četiri puta većoj težini od naše. Stoga je važno da procijenite vlastito zdravstveno stanje, a ako imate bolove u zglobovima ili prekomjernu tjelesnu težinu, trebali biste umjesto toga odabrati hodanje. Oni koji trče trebali bi odabrati dobru sportsku obuću za trčanje, mekan teren i zamijeniti trčanje drugim vježbama poput joge ili pilatesa.

6. Igre s loptom – košarka, nogomet, badminton i tenis

Kod ovih sportova često su prisutni udarci, trzaji, skokovi i nagle promjene položaja. Osim opterećenja koljena i gležnjeva, igrači tenisa ili badmintona također se suočavaju s problemima s laktovima i ramenim zglobovima. Važnu ulogu ima tehnika kretanja i istezanja prije i poslije vježbanja.

7. Trening snage s utezima

Opterećenje zglobova tijekom treninga je veliko, stoga je važno odabrati pravu težinu utega. U teretani je najbolje raditi pod nadzorom fitness trenera koji ima potrebno iskustvo i može vam dati odgovarajuće savjete.

SHARE ARTICLE:

Jedini 100% prirodni nativni kolagen

Zahvaljujući ovom jedinstvenom sastavu, Swiss Divokoza održava pravilnu proizvodnju kolagena u tijelu. Na taj način podupire funkcije lokomotornog sustava. Osim toga, sada možete isprobati Swiss Divokozu besplatno mjesec dana!
2

CEMIO SWITZERLAND

Swiss Blanc vrhunska je robna marka švicarske tvrtke Cemio Switzerland. Oslanjamo se na dugu tradiciju vrhunske farmaceutske proizvodnje u Švicarskoj i ponosimo se kvalitetom i blizinom prirode.

VIŠE INFORMACIJA